• Güler Köstem

Köstem Çiftliği'nde kompost çalışmaları-2

Zeytin budama atıklarından kompost yapımı...


Her yıl ağaçlarımıza budama yapmamız gerekiyor. Bazen sıkışıklık yapan bir ana dalı, bazen ince dalları almamız ağacı rahatlatıyor. Amacımız, ağacımızın yapraklarının bol güneş görerek fotosentez yapması ve bol besin hazırlayabilmesi ve güçlenmesidir. Zira, güçlü ağaçların hastalıklara dayanıklı olduğu bilinen bir gerçek.


Binlerce zeytin ağacının budanması ile çok atık çıkıyor ve biz de bu dalları parçalama makinesi ile küçülterek kompost yapıyoruz.


Kompost uygulamasında gerekli olan yeşil ve kahverengiler dallar da var. Yapraklar yeşilleri, ağaç dalları da kahverengileri oluşturuyor. Kompost oluşumunu hızlandıracak gübreyi de çiftliğin koyunları, tavukları, kazları, ördekleri üretiyor.


Senelerdir ürettiğimiz kompostu toprağımıza karıştırarak topraktaki organik madde miktarını biraz artırdık. Killi ve kireçli, erozyon yaşamış toprağımızın daha kompost ihtiyacı var.


6 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

İLETİŞİM

ADRES

Nohutalan Köyü, Urla, İzmir

İLETİŞİM BİLGİLERİ

ZİYARET BİLGİLERİ

Çiftliğimizin kapıları herkese açık! Eğer bizi ziyaret etmek istiyorsanız, ziyaretinizden en az 1 hafta önce bizi bilgilendirmenizi rica ederiz.

+90 537 911 23 23

+90 533 617 46 35

  • Instagram
  • Facebook

© 2020 Köstem Organik Çiftliği