top of page

ÇİFTLİĞİMİZ HAKKINDA

kostem-ciftligi-blog-12-2019-hasat-01-2.

Çocukluğum İzmir’in Hatay ve o zamanki adı Kilizman olan Güzelbahçe’de, bozulmamış çevre içinde doğal ürünlerle beslenerek geçti. Kimyasal gübreler, kimyasal böcek öldürücüler o zamanlar kullanılmıyordu, bilinmiyordu. Gençliğimizle beraber dünyanın düzeni hızla değişmeye başladı.

Ege üniversitesinde okuduğum biyoloji bölümü ise bana tüm canlıları, yaşamı, hayatı öğretti. 25 yıllık öğretmenlik hayatımda ekolojik dengenin ne olduğunu, ekolojik dengenin bozulmasının insanlara ne denli zarar verdiğini yıllar geçtikçe gördüm.

2002 yılında ailece Çeşme’ye doğru giderken, ana yoldan ayrılarak Nohutalan köyünün arka taraflarında, üç tarafı da dağlarla, yemyeşil ormanla çevrili bu vadiye vardık.

Daha sonra eşimin arazi alması, bütün birikimini buraya aktarması ve zeytin fidanlarını dikmesi ile zeytin yolculuğumuz başlamış oldu. Yaptığı her işte olduğu gibi Levent bu konuda da var olan örneklerinin en iyisini yapmaya çalıştı. 10 yıl doğru dürüst verim alamayacağımızı bile bile organik tarıma yöneldik. Dünyanın kurtuluşunun geri dönüşüme ve minimal yaşama bağlı olduğunu biliyorduk. Belki çok daha kolay ve risksiz para kazanma yöntemleri emeklilik yaşlarımızda çoğu kişiye daha mantıklı gelirdi ama biz doğayla yaşamaya, mücadele etmeye karar verdik.

Levent Çiftlik kurulumundan itibaren, bütün Türkiye’yi karış karış gezerek (çoğunlukla hurda olarak satılmaya götürülürken) eski zeytinyağı üretim sistemlerini bir bir bulup topladı. Bunları yine eski Çeşme yolu üzerinde, bir fabrika binasında sergilemek için maddi ve manevi olarak, bir çok zorluğa göğüs gererek sergilemeye karar verdi. Yavaş ve emin adımlarla yürümekte olduğumuz bu yolculukta isteğimiz MÖ 6. yy Klazomenai’den itibaren Türkiye’nin zeytinyağinın ana vatanı olduğunu unutturmamak ve bunu unutturmaya çalışan, zeytin haritalarında Türkiye’ye yer vermeyen ülkelere en güzel cevabı verebilmektir.

Ben “kaliteli ve kusursuz organik” zeytinyağı üretibilmek için zamanımın ve enerjimin büyük bir kısmını Köstem Çiftliğinde geçiriyorum. Sitemizi – bloğumuzu okurken bizim hakkımızda bilmeniz gereken tek şey doğa sever olarak bizler de kimyasal ilaç ve kimyasal gübre kullanmadan çevreye saygılı, çocukluğumuzdaki tatta ve sağlık kalitesinde sebze ve meyve yetiştirmek amacıyla tarım yaptığımızdır.

Güler Köstem

bottom of page